3 Niedziela Wielkiego Postu – ogłoszenia 15 marca 2020

    1. Zgodnie z Dekretem Biskupa Warszawsko-Praskiego z dnia 13 marca 2020 roku:
        1. Zawiesza się wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęca do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.
        2. Zawiesza się spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie), wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki, oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.
        3. Ogranicza się możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach św. (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób.
        4. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia do odwołania.

      Módlmy się, aby Bóg raczył oddalić od nas wszelkie choroby i nieszczęścia.
      Matko Boża Zwycięska, Módl się za nami!

    2. Drodzy Bracia i Siostry!
                 Dzisiejsza Ewangelia rozpoczyna się rozmową Pana Jezusa z kobietą z Samarii przy studni Jakuba. Ta kobieta jest wierząca, ale po swojemu, bo należy do Samarytan, którzy wierzyli w Boga, ale nie integrowali się z Żydami. Byli z nimi w opozycji. A zatem Pan Jezus rozmawia z nią wskazując na pewne dobre i złe historie z jej życia. Ostatecznie jednak ta rozmowa kończy tym, że  kobieta staje się skuteczną głosicielką faktu, że Jezus jest Mesjaszem.
                 Znaleźliśmy się w sytuacji, która naszego pokolenia jeszcze nie spotkała. Dlatego możemy się spodziewać, że jesteśmy jak ta Samarytanka. Mamy swoją wizję wiary i naszego życia, ale właśnie dzisiaj przez wydarzenia Pan Jezus rozmawia z nami, abyśmy stali się skutecznymi głosicielami Dobrej Nowiny.
                 Bądźmy zatem posłuszni władzy diecezjalnej, która w osobie Biskupa Ordynariusza Romualda Kamińskiego wydaje dekrety i rozporządzenia, które jesteśmy zobowiązani w posłuszeństwie wykonać.
                 Tekst całego dekretu możemy znaleźć na stronie internetowej naszej diecezji, stronie internetowej naszej parafii oraz na tablicy ogłoszeń. Skróty wywiesiliśmy przy wejściach.
                 Przypominamy zatem:
                 Nie kontrolujemy kandydatom do bierzmowania ich obecności w kościele,
                 Nikt, kto nie przychodzi w niedzielę do kościoła, na mocy dyspensy biskupa nie zaciąga żadnej winy. Należy jednak uczestniczyć we Mszy świętej za pośrednictwem środków masowego przekazu, a jeśli to nie jest możliwe, to w godzinie którejś Mszy świętej w parafialnym kościele usiąść i odmawiać modlitwę na przykład Różaniec.
                 Spowiedź będzie możliwa w czasie Mszy świętych i ewentualnie w czasie pracy kancelarii.
                 Chrzty odbędą się po Mszach świętych. Rodziny mogą przyjść tylko na chrzest korzystając z dyspensy.
                 Osoby, które są w kościele ze względu na intencję lub pogrzeb mogą przyjmować skutecznie Komunię świętą także na rękę (wytłumaczyć jak) lub duchowo. Komunię duchową można przyjąć w czasie uczestniczenia we Mszy świętej za pomocą środków masowego przekazu.
      Jak przyjmuje się komunię duchową?
      Zasadniczo komunia duchowa polega na wzbudzeniu w swoim sercu gorącego pragnienia zjednoczenia z Jezusem tak i z takimi samymi skutkami, jak to się dzieje wówczas, gdy przyjmujemy Eucharystię.
      Praktyka ta zakłada więc na wstępie miłość do Jezusa i pragnienie bycia z Nim w jedności, wiarę w Jego realną obecność w Eucharystii, świadomość (przynajmniej ogólną) jak wielkim jest ona darem i w związku z tym gorące pragnienie jej przyjęcia. Nie chodzi tu jednak tyle o wygenerowanie w sobie jakichś płomiennych uczuć czy emocji (mogą się one pojawić i nie należy nimi „gardzić”, ale pojawić się wcale nie muszą), ile o akt rozumu, wiary i woli.
      Owszem są pewne utrudnienia i obostrzenia. Z pewnością niektórzy chcieliby się wykazać szczególną odwagą i lekceważeniem zdrowia, czy życia. Jednak to nie jest nasza prywatna własność i oddajemy je w ręce Boga. Czytając Dzienniczek Siostry Faustyny wydaje się, że więcej możemy zdziałać modlitwą i ofiarą w ukryciu, a przede wszystkim posłuszeństwem biskupowi, niż wszelkimi innymi środkami.
      Nie traćmy w tym wszystkim nadziei i duchowego związku z kościołem oraz sakramentami, gdyż w dawniejszych czasach zarazy i kataklizmy przybliżały ludzi do Pana Boga, a nie oddalały.
    3. Dziękujemy Pani i Panu z Kołbieli z ulicy 30 Lipca z części od Granicznej do Leśnej za przygotowanie kościoła do dzisiejszej liturgii.
      W najbliższą sobotę prosimy o pomoc mieszkańców Kołbieli z ulic Myśliwskiej i Granicznej.
      Potem poprosimy mieszkańców Kołbieli z ulicy Sienkiewicza.
    4. Dziękujemy za kolejne ofiary na kostkę ułożoną na cmentarzu.
      Serdeczne Bóg zapłać.
    5. W imieniu Społecznego Komitetu Obchodów 100–lecia Odzyskania Niepodległości Polski dziękujemy za kolejną wpłatę na renowację pomnika poległych w 1920 roku.
    6. Dziękujemy za ofiary na wystrój Grobu Pańskiego. Mieszkańcy Kołbieli ze Starego Osiedla zebrali 220 zł, a mieszkańcy Skorup 150 zł.
    7. Niektóre wydarzenia kulturalne, które miały się odbyć w Kołbielskiej Bibliotece są odwołane.