29 niedziela zwykła – ogłoszenia 16 października 2022

  1. Dziękujemy mieszkańcom Nowej Wsi za przygotowanie kościoła do dzisiejszej liturgii.
    W najbliższą sobotę prosimy o pomoc mieszkańców Podgórzna.
    Potem poprosimy mieszkańców Rudna.
  2. Składamy „Bóg zapłać” za wszystkie ofiary na nasz kościół złożone na tacę oraz przelewem na konto parafialne, a także za kolejną anonimową ofiarę na kostkę na cmentarzu – 100 zł.
  3. W ostatnim czasie okazało się, że teren pomiędzy jezdnią do Woli Sufczyńskiej, a murem cmentarnym należy do parafii. Wprowadzamy zatem dla handlujących kwiatami, zniczami i innymi rzeczami (z wyłączeniem akcji charytatywnych) w dniu 1 i 2 listopada oraz w czasie sąsiednich weekendów opłatę w wysokości 50 zł za całość. Opłata jest symboliczna i ma na celu pokrycie kosztów własnych i wprowadzenie porządku. Dlatego  do obowiązków sprzedających należy sprzątnięcie po sobie. Opłaty inkasuje i miejsca przydziela pan Józef Rosłoniec z Kołbieli nr telefonu 660 451 976. Jest on zaopatrzony w upoważnienie i potwierdzenia wniesienia opłaty.
  4. Na wypominki za naszych zmarłych przyjmujemy w zakrystii i kancelarii. Zasady tej modlitwy są takie same, jak w zeszłym roku. Prosimy o korzystanie z wyłożonych kartek wypominkowych.
  5. Jeśli chodzi o zeszłą niedzielę statystyczną, to wyniki są następujące: do kościoła przyszło 1868 osób, czyli 27% mieszkańców parafii. Jest to o 2% więcej niż w poprzednim roku, ale ciągle o 3% mniej niż przed pandemią. Mężczyźni to 38%, a kobiety to 62% uczestników Mszy świętych. Do Komunii świętej przystąpiło 970 osób, czyli troszkę więcej niż połowa uczestników Mszy świętych. Wśród komunikujących tylko 28% to mężczyźni, a 72% to kobiety.
  6. Nawet w naszej wiejskiej parafii pojawia się coraz większy problem z rodzicami chrzestnymi. Wybierane osoby należą do rodziny, wypada je zaprosić do tej funkcji, ale często przeszkodą jest ich trwanie w związku niesakramentalnym. Zaczerpnęliśmy wiadomości w Kurii Biskupiej i przypominamy, że zgodnie z Prawem Kanonicznym, rodzicem chrzestnym może być osoba po przyjęciu sakramentu bierzmowania, która aktualnie może przystępować do sakramentów, szczególnie Pokuty i Eucharystii. Inne osoby, choćby nawet zgodził się na to ksiądz, nie są rodzicami chrzestnymi. W razie konieczności można dla dziecka wybrać tylko jednego chrzestnego, nie musi być dwoje. I praktyczna uwaga: jeśli rodziny „wiercą dziurę w brzuchu” księdzu, co do chrzestnych, to osoba, która nie spełnia warunków, może stać przy chrzestnym, czy chrzestnej, nawet podawać szatkę, czy zapalać święcę, ale nie może być wpisana do księgi jako rodzic chrzestny i nie składa podpisów w księgach chrzcielnych.
  7. Dzisiaj obchodzimy XXII Dzień Papieski pod hasłem „Veritatis Splendor”, czyli „Blask Prawdy”. Po Mszy świętej możemy wspomóc Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – żywy pomnik świętego Jana Pawła II wrzucając ofiarę do puszki przed kościołem. Fundacja ta udziela stypendiów naukowych zdolnej młodzieży z niezamożnych domów. W naszej parafii są osoby, które korzystają z tych stypendiów.